Vystrašili jsme stovky dětí

V sobotu 3. října pomáhala skupina dobrovolníků Na Den při tradiční podzimní akci Hartenberské strašení . Stezku odvahy pro děti a dospívající pořádá už mnoho let nezisková organizace Hartenberg společně s obcí Josefov za pomoci mnoha dobrovolníků z okolí, ale i z celého Česka. A letos přijeli nadšenci tak trochu z celého světa.

IMG_7954_Libor Kočí (1024x956)

Z Prahy jsme vyjížděli společně v sobotu v ranních brzkých hodinách, mezi námi i sympatický chlapík z Řecka, který momentálně tráví čas u své české přítelkyně, i rodilá Ruska, která už něco přes dva roky studuje restaurátorství v Česku. Byli jsme tedy různorodá skupina, která s chutí posílila řady místních strašidel.

IMG_7931_Libor Kočí (1024x683)

 

Po příjezdu a společném obědu s místním staříkem-bezdomovcem, kterého jsme pozvali na výbornou polévku a kuřecí se zeleninou, jsme se vrhli do práce. Připravovali jsme prostory na hradě, věšeli lampiony na vyznačené trase, vyráběli lebky z novinového papíru a vycpávali figurínu oběšence, na kterém si děti mohli trénovat první pomoc v praxi. Nakonec jsme nachystali sami sebe – převlékli se do kostýmů, hojně využili líčidla, především při vytváření strašidelných jizev a kusů masa, které odpadávají z těla, a vyrazili na naše stanoviště.

IMG_8015_Libor Kočí (1024x683)

 

Stezka přes hrad a okolí opravdu prověřila odvahu všech – těch nejmenších, ale i větších dětí a dospívajících a bezesporu i jejich rodičů, kteří se mnohdy báli nejvíc – vedla z hospodářské budovy nad hradem, kde děti vítalo milé sametové Jů, přes pohádkový les plný loupežníků na hradní nádvoří s rytíři a ježibabami a dále do hradního pekla, přes šíleného doktora řezající svou oběť až do tajemného lesa s roztodivnými bytostmi všeho druhu, které se sdružovaly na lesním hřbitově a budily hrůzu. A pak zpátky na začátek.

IMG_8122_Libor Kočí (1024x683)

 

My jsme společně s naším oběšencem čekali v hradu, kde jsme zkoušeli stovky děti, jestli umí poskytnout první pomoc. Bohužel většina z nich neuměla a ani dospělí jim příliš neporadili, tak jsme je aspoň vyděsili k smrti (všechny!), aby si pamatovali, že mají ve škole více dávat pozor. Ti nejodvážnější pak dostali za odměnu svítící náramek.

IMG_8013_Libor Kočí (1024x683)

Netradiční dobrovolnickou práci jsme si tedy moc užili, stejně tak i večerní zábavu s hudbou, burčákem a buřtíky.

20151004_114808_Iren Pajerová (1024x576)

V neděli ráno jsme si přispali a dopoledne poté měli exkluzivní zábavnou prohlídku hradu s výkladem jen pro nás, po obědě jsme potom zašli na procházku k nedaleké koňské farmě. Cestou jsme zachránili několik zmatených žab před koly aut, měly štěstí, že jsme byli ve správný okamžik na správném místě!  A odpoledne jsme se pak s novými zážitky vydali na zpáteční cestu do Prahy. Hřebeny, těšíme se na příští návštěvu!

Označeno v Uncategorized