Škrábu, maluješ… aneb vymetáme divadelní prach!

Tuto sobotu se náš projekt přehoupl do své druhé poloviny a my jsme si společně se zatím rekordním počtem účastníků vyzkoušeli zase trochu jinou dobrovolnickou práci. A že to byla práce pořádná!

03 (1280x960)

 Tentokrát jsme zabrousili za kulturou a spojili síly se Zákulisím z.s., neziskovou organizací zajišťující provozní a produkční servis nezávislým uměleckým skupinám. Původně jsme měli v plánu řádně vygruntovat a zútulnit zajímavý, léta nevyužívaný sál Venuše v areálu koleje Švehlova, nicméně z technických a organizačních důvodů jsme museli místo konání změnit a dokonce i zmnožit. A tak jsme se v sobotu ráno sešli v divadelní zkušebně na Praze 1 a někteří pak po úvodním slově, představení projektu Na Den i organizace Zákulisí a krátkém seznamovacím kolečku odjeli do skladu kostýmů a rekvizit na Praze 11.

 Co se dělo v divadelní zkušebně?

Po odjezdu malé skupinky neohrožených dobrovolníků směr sklad jsme se ve zkušebně pustili do práce. Té rozhodně nebylo málo – čekalo nás oškrábání všech zdí v celém prostoru zkušebny a malování v hlavní místnosti, vynošení a odvoz suti a odpadu, umytí koupelny a toalety… Po krátkém váhání, čeho se kdo ujme, a malém problému s nedostatkem škrabek na zeď, který však byl bleskově vyřešen jejich dokoupením, jsme se mohli začít ohánět.

 14 (960x1280)

Za chvíli bylo odevšad slyšet hlasité bouchání, škrabání, cákání i smích a na většinu věcí se naopak velmi tiše začal snášet jemný prach, který jsme si zřejmě mnozí odnesli až do svých domovů a proti kterému jsme více či méně úspěšně bojovali slušivými rouškami.

08 (960x1280)

Ještě před obědem byla hlavní místnost téměř celá oškrábaná a zářila prvním nátěrem bílé barvy, z poloviny byly oškrábány také schody a koupelna rovněž od rána značně prokoukla. Kuskus a těstovinový salát i bábovka byly proto zaslouženou odměnou. Po jídle a krátkém odpočinku se všichni ještě vrhli do práce – někdo doškrábával schody, někdo natíral malou komůrku alias sklad pod nimi. Práce, kterou bychom mohli udělat, však postupně ubývalo, a tak jsme se začali loučit, sami ometat od nánosů divadelního prachu a odcházet domů.

 Co se dělo ve skladu kostýmů a rekvizit?

Sklad kostýmů a rekvizit nám byl vtipně představen jako poměrně tajuplné, trochu nehostinné a hlavně malé místo bez jakéhokoli osvětlení, zato s hromadami věcí na protřídění a srovnání. Přesto se několik dobrovolníků neohroženě přihlásilo a autem odcestovalo na Jižní Město.

Po příjezdu na místo činu už dobrovolníky nic nepřekvapilo, jelikož sklad byl předem popsán opravdu dokonale. Prachu zde bylo víc než dost, o to více byl vidět rozdíl po odvedené práci, ale nebudeme předbíhat. Nejprve jsme zvolili taktiku, jak se obřím množstvím věcí probojujeme. K vidění bylo různorodé oblečení, nacistickými kabáty začínaje a negližé všech barev konče, Trojský kůň, nábytek, svícny i pravá dětská rakev.

IMG_3633 (1280x1280)

Všechny předměty byly postupně rozděleny do krabic, ty viditelně nadepsány a srovnány do komínů. Spousta nepotřebných věcí byla nekompromisně vyházena a tím pádem se uvolnilo místo k průchodu. Zbývalo poslední zametení vrstvy prachu na podlaze, kterým práce skončila. Někteří členové Zákulisí, kteří místnost znají, nechtěli uvěřit vlastním očím, jak prokoukla!

 Děkujeme všem zúčastněným za obrovský kus práce, který odvedli. Ačkoli členové zákulisního spolku cákají ve zkušebně barvou a hučí vysavačem ještě dnes, bez naší pomoci by jim to trvalo mnohem déle. A co se týče zkušebny, tam od nynějška nebude potřeba kompas – vše jde pohodlně najít jen za použití baterky! 😉 Doufáme, že dobrovolníky pomoc v divadelním zázemí zaujala a den si, navzdory tomu, že práce byla mnohdy náročná, užili.

 A pokud byl někomu dnešní den málo, či by si kdokoliv rád vyzkoušel něco i z jiného soudku, zveme všechny hned příští sobotu na další naší akci, toto jaro již poslední – přijďte s námi pomoci organizaci KOKOZA, o. p. s. se stavbou boudičky na nářadí (více info zde)a objevte možnosti pěstování ve městě.

Fotogalerie z akce Vymeť s námi divadelní prach je k vidění zde.

Označeno v Uncategorized

Napsat komentář