Moštovali jsme na statku

Netradiční akce, která proběhla ve spolupráci s Institutem pohostinného přátelství, se tentokrát přesunula mimo Prahu do romantického Máchova kraje, do vesničky Skalka u Doks. Po hodince v autobuse se naše posádka vylodila na klidném, podzimem zbarveném místě před obřím hospodářským stavením. Institut pohostinného přátelství z. s. vznikl právě koupí tohoto statku v roce 2011. Cílem osadníků je vytvoření pohostinného, kulturního a řemeslného centra s otevřenými dveřmi, poskytující zázemí nám, sousedům i poutníkům na cestách.

DSCN9794

Po krátkém seznámení a uvítací bramboračce jsme se vrhli na vytváření permakulturního kompostu, který bude v budoucnu nepostradatelnou součástí místních záhonků. Během přehazování jednotlivých vrstev kompostu jsme si vyslechli, jak správně kompost sestavit a jak se o něj starat, aby vytvářel co nejvíce živin.

DSCN9801  DSCN9773

Po odpoledním čaji a vynikajícím borůvkovém koláči, jsme se vrhli na náš druhý úkol – moštung pressung, aktivitu, na kterou se těšil snad každý dobrovolník. Po začátečních komplikacích, kdy jsme museli přijít na nejefektivnější způsob zpracování, jsme pomocí domácího lisu vymoštovali 35 litrů 100% volunteer moštu.

DSCN9811

Během celého dne nás všechny i přes chladné počasí neopouštěla dobrá nálada. Po večeři jsme shlédli Dva písaře a ve svých vytopených světničkách, unaveni dobře odvedenou prací, dali liškám dobrou noc. Ráno jsme se po rychlé snídani sbalili, rozloučili a načerpáni novou dávkou přírodní energie jsme se vydali směr Praha.

Fotogalerii z akce najdete zde.

Označeno v Uncategorized