Podruhé jsme moštovali ve Sklace u Doks

12. a 13. listopadu jsme zopakovali dobrovolnický den Moštování na statku. Zatím náš jediný mimo pražský dobrovolnický den proběhl ve spolupráci s Institutem pohostinného přátelství v malé vesnici Skalka u Doks v romantickém Máchově kraji.

Po příjezdu a seznámení se s místními a s cíly Institutu pohostinného přátelství jsme se vrhli do práce. Zjistili jsme, že oproti loňskému roku je nyní jablek k moštování dvakrát víc. Kromě plného vozíku jablek na nás čekala ještě podobně velká hromada ve stodole.

Jak moštování probíhá?

  1. Vyházíme špatná jablka, u kterých zkaženou část jednoduše odkrojit
  2. Jablka nahrubo omyjeme vodou v kádi
  3. Rozkrájíme je na čtvrtiny a odkrojíme špatné části
  4. Jablka nadrtíme v drtičce
  5. Vysteleme lis na ovoce látkovou plachetkou a naplníme nadrcenými jablky
  6. Nasadíme lisovací desku a šroubováním jí utahujeme.  Abychom se tolik nenadřeli, použijeme k utahování delší tyč.
  7. Z moštovače nyní vytéka jablečná šťáva, kterou přeléváme do připravených kanystrů
  8. Aby se mošt nekazil déle vydržel, přidávají do něj trochu křenu. Ten mu prý dodá i zajímavou chuť, kterou jsme ale neměli možnost ochutnat, protože křen se přidává až později.

Krájení jablek probíhá uvniř, ostatní práce venku. Venku bylo pár stupňů na nulou a proto jsme si zde udělali oheň. Osvědčilo se také mít dvoje rukavice – uvnitř nějaké tenké teplé a navrchu gumové.

Práci jsme prokládali jídlem, bramboračkou a rizotem k obědu, koláčem k svačině a bramboráky k večeři. Ochutnali jsme také domácí zázvorové pivo.

Ráno jsme byly na procházce po vesnici a před odjezdem každý dostal 2 lahvičky moštu v designovaných lahvích.

Další fotky naleznete ve fotogalerii.

 

Označeno v Dobrovolnický den

Čtvrtá návštěva CSOP Praha 15

V neděli 26. srpna jsme se počtvrté sešli s dobrovolníky v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci na Praze 15. Po úvodním seznámení s chodem organizace a objektem jsme program zahájili společnou kávou.

DSCN1247

Po výborném obědě jsme se pak vydali na čerstvý vzduch do místní zahrady, kde dobrovolník Roman učil zájemkyně základy hry na kytaru 🙂

DSCN1252

Při loučení zazněla z úst několika klientů otázka: „A přijdete někdy zas?“. Nemohli jsme než nesouhlasit a slíbit další návštěvu ;).

Kompletní album najdete zde.

 

Označeno v Uncategorized

Moštovali jsme na statku

Netradiční akce, která proběhla ve spolupráci s Institutem pohostinného přátelství, se tentokrát přesunula mimo Prahu do romantického Máchova kraje, do vesničky Skalka u Doks. Po hodince v autobuse se naše posádka vylodila na klidném, podzimem zbarveném místě před obřím hospodářským stavením. Institut pohostinného přátelství z. s. vznikl právě koupí tohoto statku v roce 2011. Cílem osadníků je vytvoření pohostinného, kulturního a řemeslného centra s otevřenými dveřmi, poskytující zázemí nám, sousedům i poutníkům na cestách.

DSCN9794

Po krátkém seznámení a uvítací bramboračce jsme se vrhli na vytváření permakulturního kompostu, který bude v budoucnu nepostradatelnou součástí místních záhonků. Během přehazování jednotlivých vrstev kompostu jsme si vyslechli, jak správně kompost sestavit a jak se o něj starat, aby vytvářel co nejvíce živin.

DSCN9801  DSCN9773

Po odpoledním čaji a vynikajícím borůvkovém koláči, jsme se vrhli na náš druhý úkol – moštung pressung, aktivitu, na kterou se těšil snad každý dobrovolník. Po začátečních komplikacích, kdy jsme museli přijít na nejefektivnější způsob zpracování, jsme pomocí domácího lisu vymoštovali 35 litrů 100% volunteer moštu.

DSCN9811

Během celého dne nás všechny i přes chladné počasí neopouštěla dobrá nálada. Po večeři jsme shlédli Dva písaře a ve svých vytopených světničkách, unaveni dobře odvedenou prací, dali liškám dobrou noc. Ráno jsme se po rychlé snídani sbalili, rozloučili a načerpáni novou dávkou přírodní energie jsme se vydali směr Praha.

Fotogalerii z akce najdete zde.

Označeno v Uncategorized

Vystrašili jsme stovky dětí

V sobotu 3. října pomáhala skupina dobrovolníků Na Den při tradiční podzimní akci Hartenberské strašení . Stezku odvahy pro děti a dospívající pořádá už mnoho let nezisková organizace Hartenberg společně s obcí Josefov za pomoci mnoha dobrovolníků z okolí, ale i z celého Česka. A letos přijeli nadšenci tak trochu z celého světa.

IMG_7954_Libor Kočí (1024x956)

Z Prahy jsme vyjížděli společně v sobotu v ranních brzkých hodinách, mezi námi i sympatický chlapík z Řecka, který momentálně tráví čas u své české přítelkyně, i rodilá Ruska, která už něco přes dva roky studuje restaurátorství v Česku. Byli jsme tedy různorodá skupina, která s chutí posílila řady místních strašidel.

IMG_7931_Libor Kočí (1024x683)

 

Po příjezdu a společném obědu s místním staříkem-bezdomovcem, kterého jsme pozvali na výbornou polévku a kuřecí se zeleninou, jsme se vrhli do práce. Připravovali jsme prostory na hradě, věšeli lampiony na vyznačené trase, vyráběli lebky z novinového papíru a vycpávali figurínu oběšence, na kterém si děti mohli trénovat první pomoc v praxi. Nakonec jsme nachystali sami sebe – převlékli se do kostýmů, hojně využili líčidla, především při vytváření strašidelných jizev a kusů masa, které odpadávají z těla, a vyrazili na naše stanoviště.

IMG_8015_Libor Kočí (1024x683)

 

Stezka přes hrad a okolí opravdu prověřila odvahu všech – těch nejmenších, ale i větších dětí a dospívajících a bezesporu i jejich rodičů, kteří se mnohdy báli nejvíc – vedla z hospodářské budovy nad hradem, kde děti vítalo milé sametové Jů, přes pohádkový les plný loupežníků na hradní nádvoří s rytíři a ježibabami a dále do hradního pekla, přes šíleného doktora řezající svou oběť až do tajemného lesa s roztodivnými bytostmi všeho druhu, které se sdružovaly na lesním hřbitově a budily hrůzu. A pak zpátky na začátek.

IMG_8122_Libor Kočí (1024x683)

 

My jsme společně s naším oběšencem čekali v hradu, kde jsme zkoušeli stovky děti, jestli umí poskytnout první pomoc. Bohužel většina z nich neuměla a ani dospělí jim příliš neporadili, tak jsme je aspoň vyděsili k smrti (všechny!), aby si pamatovali, že mají ve škole více dávat pozor. Ti nejodvážnější pak dostali za odměnu svítící náramek.

IMG_8013_Libor Kočí (1024x683)

Netradiční dobrovolnickou práci jsme si tedy moc užili, stejně tak i večerní zábavu s hudbou, burčákem a buřtíky.

20151004_114808_Iren Pajerová (1024x576)

V neděli ráno jsme si přispali a dopoledne poté měli exkluzivní zábavnou prohlídku hradu s výkladem jen pro nás, po obědě jsme potom zašli na procházku k nedaleké koňské farmě. Cestou jsme zachránili několik zmatených žab před koly aut, měly štěstí, že jsme byli ve správný okamžik na správném místě!  A odpoledne jsme se pak s novými zážitky vydali na zpáteční cestu do Prahy. Hřebeny, těšíme se na příští návštěvu!

Označeno v Uncategorized

Pomáhali jsme s Během pro děti!

Po krátké letní pauze má Na Den za sebou další povedenou akci. V neděli 6. září jsme se sešli v celkovém počtu asi 20 dobrovolníků, abychom pomohli organizaci Dejme děte šanci s organizací fundrisingové akce Běháme pro děti.

Přestože počasí bylo po celý den téměř mrazivé, dobrovolníci i účastníci běhu se sešli v hojném počtu. Na místě bylo připraveno několik sponzorských stanovišť, kde návštěvníci mohli za své sportovní výkony „vydělat“ peníze pro děti z dětských domovů. Zlatým hřebem byl běh na 5 km.

Na Den mělo na starost zásobování akce balónky a jejich rozmístění po cestě do areálu 🙂

DSCN9723

Další z našich dobrovolníků hlídali jednotlivá stanoviště běhu a rozdávali razítka běžcům dle jejich výkonů.

IMAG0434

Mezi plněním přidělených úkolů jsme našli čas také na zábavu. K dispozici byly dětské atrakce nebo poslech několika koncertů – Mixle v Piksle, Eddie Stoilow a další.

IMAG0422

Dejme dětem šanci před koncem akce vyhlásilo celkový výdělek asi 265 000 Kč. My jsme akci zakončili společným horkým nápojem a rozešli s pocitem, že jsme alespoň malinko pomohli dobré věci.

DSCN9726

 

 

 

Označeno v Uncategorized

Dobrovolníci Na Den opět rozesmívali seniory v CSOP Praha 15

V sobotu 23. května jsme se hned ráno sešli s devíti dobrovolníky, abychom společně strávili den v Centru ošetřovatelské a sociální pomoci na Praze 15 (CSOP Praha 15), se kterým na dobrovolnickém dni spolupracujeme již potřetí.

Po krátkém představení CSOP Praha 15, kde jsme se dozvěděli informace o chodu organizace a pobytu seniorů, jsme se šli postupně seznámit se všemi uživateli a pozvat je na náš chystaný koncert, který se měl konat v 11 hodin.

??????????????????????

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přestože jsme některé písně zpívali v sobotu poprvé, senioři naši snahu ocenili pohupováním do rytmu a občasným notováním několika známých slov. Náš repertoár jsme se snažili přizpůsobit posluchačům, a tak v sobotu zazněly hity jako Škoda lásky, Pramínek vlasů či Písnička česká.

Potom, co jsme dozpívali a sklidili potlesk, mohli jsme si se seniory konečně trochu popovídat.

DSCN9209 (960x1280)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po obědě, který jsme využili pro sdílení informací o dobrovolnictví a k dalším inspirativním rozhovorům, jsme se vrhli na oblíbené stolní hry a společně u nich zažili dramatické okamžiky. Později se někteří z nás se vydali také na návštěvy do pokojů, kde leželi nepohybliví senioři. S pohyblivými jsme se vydali do zahrady.

DSCN9215 (1280x960)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Později odpoledne už nezbylo, než se se seniory rozloučit a vydat se zpět do našich domovů – obohaceni o úsměv, který nám senioři jakoby výměnou za naši snahu vykouzlili na tvářích.

Více fotografií z akce si můžete prohlédnout zde.

Označeno v Uncategorized

Druhá návštěva seniorů v CSOP Praha 15

V sobotu se konal již druhý dobrovolnický den v Centru sociální a ošetřovatelské péče Praha 15. V komorní atmosféře 4 dobrovolníků jsme přišli zpříjemnit den seniorům na sociálně ošetřovatelské jednotce.

Dopoledne jsme se dozvěděli, jak CSOP Praha 15 funguje a pro koho je určeno. Poté jsme šli pozdravit klienty na pokojích. Po obědě, jsme se sešli v jídelně, povídali si a hráli společenské hry. Kromě tradičního Člověče nezlob se měli velký úspěch Hadi a žebříky.

Podle ohlasů to byl pro seniory, dobrovolníky i pracovnice centra příjemně strávený den a dohodli jsme se na další spolupráci po novém roce.

Pokud byste se chtěli příště zúčastnit sledujte náš web, facebook nebo odebírejte náš zpravodaj.

Označeno v Uncategorized

Ohlednutí za létem s Na Den

Jaké bylo léto s Na Den? Vsutku akční…

Začalo to vytvářením propagačních materiálů s logem našeho projektu, které chceme využívat k oslovení dalších nadšenců.

P_20140920_150804  DSCN8596

Díky těmto předmětům jsme se potom mohli účastnit skvělých akcí a informovat o našem projektu. Mohli jste nás vidět na Festivale Trutnoff či na Zažít město jinak.

P_20140920_153000 DSC02889 P_20140920_150607

Jelikož je před námi náročná sezóna, rozhodli jsme se také strávit společně s týmem víkend na skvělé chalupě v Káraném, kde jsme pracovali na vytvoření příručky pro organizátory našich dobrovolnicých dní a plánování podzimu s Na Den. Po práci jsme si také našli trochu času na opečení buřtů, plavání v mrazivé Jizeře a zpěv u kytary.

DSCN8648 DSCN8585 DSCN8568

Léto už skončilo a my znovu naplno rozjíždíme naše aktivity. Chcete se zapojit s námi? Sledujte program na naší domovské stránce.

Označeno v Uncategorized

Oslavujeme!

Minulý týden nás potěšila radostná zpráva – uspěli jsme s naší žádostí o grant v rámci Nadace O2 Think Big! Projekt Na Den se tedy může bez obav a s nadšením přehoupnout do své druhé fáze, ve které se můžete těšit jednak na již známé dobrovolnické dny, jednak na nové možnosti, jak se do našeho projektu zapojit (více informací v předchozím příspěvku).

Všem, kteří nás podpořili svým hlasem nebo nám alespoň drželi palce, děkujeme a těšíme se na viděnou na některé z našich podzimních akcí! Veškeré novinky se budou objevovat zde i na našem Facebooku.

Přejeme krásné léto!

Označeno v Uncategorized

Na Den žádá o další podporu z Think Big – dejte mu svůj hlas i vy!

Jelikož jsme náš projekt tak úspěšně zahájili, rádi bychom v něm pokračovali dále. Dnes jsme proto podali žádost o další podporu z programu Think Big, díky které bychom mohli přes léto a na podzim rozjet další aktivity. V plánu je zorganizovat další dva dobrovolnické dny, prezentovat projekt na akcích jako jsou letní festivaly a uspořádat informační schůzky pro zájemce o projekt mimo Prahu. Pokud vše klapne, bude se také v listopadu konat školení pro další organizátory dobrovolnických dní.

Líbí se vám projekt Na Den a chtěli byste ho podpořit? Dejte mu hlas na stránkách Think Big (odkaz zde). Děkujeme!

 

Označeno v Uncategorized